Bezpečný internet

Rady pro děti a rodiče

1. Nedávej nikomu adresu ani telefon. Nevíš, kdo se  skrývá za monitorem na druhé straně.
  2. Neposílej nikomu, koho neznáš, svou fotografii a už  vůbec ne intimní. Svou intimní fotku
    neposílej ani kamarádovi nebo kamarádce - nikdy nevíš, co s ní může někdy udělat.
  3. Udržuj hesla (k e-mailu i jiné) v tajnosti, nesděluj je  ani blízkému kamarádovi.
  4. Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární  maily a vzkazy. Ignoruj je.
  5. Nedomlouvej si schůzku přes internet, aniž bys o tom řekl někomu jinému.
  6. Pokud narazíš na obrázek, video nebo e-mail, který tě šokuje, opusť webovou stránku.
  7. Svěř se dospělému, pokud tě stránky nebo něčí vzkazy uvedou do rozpaků, nebo tě dokonce vyděsí.
  8. Nedej šanci virům. Neotevírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.
  9. Nevěř každé informaci, kterou na internetu získáš.
  10. Když se s někým nechceš bavit, nebav se.

Doporučujeme pro rodiče

Umístěte počítač do místnosti používané celou rodinou
Tímto způsobem se stane mluvení o internetu a udržování přehledu o jeho používání přirozenou součástí každodenního života. Když je počítač umístěn ve společné místnosti, může být diskuse o problémech snazší. Můžete také používat internet společně.

Mluvte o internetu
Projevte zájem o to, co vaše dítě a jeho přátelé dělají - na internetu i mimo něj. Mluvte o skvělých a zajímavých věcech, k nimž lze internet využít, ale také o potížích, kterým může čelit. Mluvte s dětmi o tom, co by měly dělat, kdykoli se při používání internetu nebudou cítit dobře.

Naučte se lépe pracovat s počítačem
Pokud sami používáte internet, je snazší určit, co je pro vaše děti dobré. Můžete jim lépe pomoci při hledání užitečného materiálu na internetu.

Používejte internet společně
Najděte stránky, které jsou vhodné pro děti, nebo se naučte, jak najít užitečné informace - naplánujte společně dovolenou, navštivte stránky zaměřené na vzdělání nebo najděte informace o koníčcích a zájmech dětí. Při společném procházení internetu můžete dítěti pomoci posoudit hodnotu nalezených informací. Oblíbené stránky můžete uložit jako záložky, abyste je mohli znovu otevřít jediným klepnutím.

Vytvořte s dětmi dohodu o tom, jak a kdy budou internet používat
Může být užitečné dohodnout se na době a určitých webech, které mohou děti na internetu navštěvovat. Toto je nutné s dětmi prodiskutovat a uzavřít s nimi společnou dohodu.

Co byste měli dělat, když dítě narazí na internetu na nepříjemný nebo nevhodný materiál?
  1. Promluvte si s dítětem o tom, jak je možné se do budoucna podobným situacím vyhnout, i o používání vyhledávacích nástrojů bezpečných pro děti a odstraňování e-mailů od lidí, které neznají.
  2. Reagujte přiměřeně, aby dítě nemělo zábrany s vámi o podobných případech mluvit i v budoucnosti.
  3. Zdůrazněte dítěti, že to není jeho chyba.

Zdroj: www.bezpecnyinternet.cz

V PŘÍPADĚ PROBLÉMŮ SE NEBOJTE ORÁTIT NA ODBORNÍKY.

Užitečné okazy: