Základní škola T. G. Masaryka Blatná
Základní škola T. G. Masaryka Blatná
rozšířené vyhledávání
RSS Mapa webu

Kontakt

 1. Adresa: ZŠ T. G. MASARYKA
  tř. TGM 520
  388 01 Blatná
 2. Tel:

  +420 383 422 484

 3. IČO: 70872481
 4. Email ředitelky školy:

  Zdenka.Dvorakova@zstgmblatna.cz

 5. ID datové schránky: nc5mtaq

Týden pro wellbeing

13. - 20. 2. 2024

WELLBEING

Wellbeing znamená v doslovném překladu “Blahobyt” a jedná se o celkový stav fyzického, duševního, emocionálního a duchovního zdraví a pohody člověka. Jde o komplexní koncept, zahrnující aspekty lidského života a zdraví. Termín wellbeing pomáhá definovat kvalitu života, a to nejen z pohledu absence nemoci. 

V posledních týdnech směrem k veřejnosti proudí alarmující data o stavu duševního zdraví dětí a studujících na českých školách. Rádi bychom udělali maximum proto, aby žáci byli ve škole v dobré duševní pohodě. Zní to jednoduše, ale v praxi to úplně jednoduché není – co je pro jednoho pohoda, už může druhý vnímat jako dyskomfort – každý žák si z rodiny přináší odlišné normy, pravidla a návyky. S tím si musí škola poradit.

Ve dnech 13.2. – 20.2.2024 byl vyhlášen Týden pro wellbeing. Protože v jednom týdnu je nereálné pracovat v každé třídě na toto téma, rozhodli jsme se v průběhu února věnovat v každém ročníku čas tomu, abychom si se staršími žáky ujasnili některé pojmy (například empatie, kompromis), probrali, jakými mechanismy je možné se vyrovnávat se stresem – které mechanismy jsou skutečně funkční a které nám spíše komplikují život.  Také se budeme věnovat rozboru toho, že k životu nepříjemné emoce a situace prostě patří. Pokud nám je v takové situaci těžko a nemáme kapacitu ji vyřešit sami – není žádná ostuda požádat o pomoc. Možnosti, kde se pomoc nabízí, najdou žáci na nástěnce vedle pracovny školního psychologa. Pomoc nejbližší pak mohou hledat pochopitelně přímo ve škole (věřím, že si lze vždy vybrat pedagoga, ke kterému má žák důvěru). S mladšími žáky se budeme více věnovat tomuto tématu formou her a psychodramatu. Tyto aktivity rozhodně nedokáží eliminovat veškeré problémy, ale jsou možností, jak pohodu žáků zvýšit a jak budovat vzájemnou důvěru.

Ve třídách budeme pracovat společně - žáci - třídní učitel/ka- školní psycholožka v době od 30. ledna do 16. února. 

Mgr. Jitka Hajnová, školní psycholožka

Datum vložení: 5. 2. 2024 14:45
Datum poslední aktualizace: 5. 2. 2024 15:05
Autor: Mgr Dana Houzarová

ZŠ TGM BLATNÁ