Projekt Žákovské parlamenty S.O.S

logo ŽP SOSCEDUCEDU   logo projektu

ŽÁKOVSKÝ PARLAMENT ZŠ TGM
 Reg. č. CZ.1.07/1.1.00/14.0075

Školní parlament na ZŠ T. G. Masaryka funguje už několik let.
Má na starosti organizaci charitativních sbírek a celoškolních projektů, ale především zastává nezbytnou funkci v komunikaci mezi žáky, učiteli a vedením školy. Na konci loňského roku nás oslovil projekt Centra pro demokratické učení (CEDU) - Žákovské parlamenty S. O. S. Tento projekt je zaměřený na metodickou podporu škol při práci se žákovskými parlamenty. Hned jsme se přihlásili a po úspěšném absolvování výběrového řízení jsme se stali pilotní školou reprezentující v tomto projektu jižní Čechy. Doufáme, že účast v takovém projektu nám přinese nejen očekávaný „vítr do plachet“, ale také inspiraci, srovnání s ostatními školami a nám i našim žákům bezesporu nenahraditelné zkušenosti.
Ve dnech 10. – 12. března 2011 se v Rovečném konal 1. výjezdní seminář projektu Žákovské parlamenty S. O. S. Zúčastnili se ho zástupci všech šesti pilotních škol, a to vždy ve složení ředitel/ka školy, koordinátor/ka školního parlamentu a učitel/ka občanské výchovy.
Za naši školu jsme tedy vyrazili ve složení Mgr. Marie Šampalíková, Mgr. Ludmila Růžičková a Mgr. Jaroslav Voříšek. Seminář nám poskytl nejen náhled na to, jak bude tento tříletý projekt probíhat a jaké budou jeho dílčí části, ale zároveň odkryl i některá palčivá témata výchovy k občanství a demokracii a poskytl nejedno téma k diskuzi. Náš tříčlenný tým čeká další výjezdní seminář v červnu a naši žáci se už teď mohou těšit na říjnový prožitkový kurz, který pro ně CEDU (www.cedu.cz) v rámci projektu připraví.
V průběhu tří let projektu prošel náš žákovský parlament velkými změnami. Získal řád, zpravidelnil své schůzky a rozšířil své působení. Věnujeme se spoustě projektů a máme stále větší chuť pracovat a zkoušet něco změnit. Díky projektu Žákovské parlamenty S. O. S. se nám podařilo přilákat do parlamentu spoustu dobrovolníků, kteří nám pomáhají. Těší nás, že jsme se v projektu mohli setkat s učiteli a žáky ze škol z celé republiky. Doufáme, že naše přátelství budou trvat i nadále.

Mgr. Ludmila Růžičková

Odkaz na stránky projektu www.cedu.cz/sos

logo projektu