Žákovský parlament

Název:   MASAŘKY

logo žp

Motto: „Blateňáci do toho, jdem do toho naplno..!“

Schůzky ŽP

Scházíme se každý čtvrtek v 7:00 ve školní kuchyňce.  Schůzek se účastní vždy alespoň jeden zástupce z každé třídy (nejlépe však oba). Odcházíme z haly 6:55, opozdilci ví, kam za námi dorazit :-) ...

Volby do ŽP

Volby se konají vždy na začátku školního roku, a to jednou za dva roky. Každá třída pošle do voleb alespoň tři kandidáty (nejvýše pět). Ti si vymyslí vlastní volební program, který představí ve své třídě (při třídnických hodinách). Žáci obdrží v den voleb volební/hlasovací lístek, kde zaškrtnou dva kandidáty, které si vybrali a lístek vhodí do urny. Organizaci voleb a spočítání hlasů má na starosti volební komise, kterou tvoří členové ŽP z předchozího volebního období. Dva kandidáti, kteří obdrží nejvyšší počet hlasů, vyhrávají a stávají se členy žákovského parlamentu. Volební období jsou dva roky. Žákovský parlament se v průběhu roku může rozšířit o žáky, kteří mají zájem se schůzek pravidelně účastnit a mají žákovskému parlamentu a spolužákům co nabídnout. O jejich přijetí rozhoduje celý žákovský parlament.

Role v ŽP

• předseda: podílí se na vytváření programů na schůzky, vede schůzky
  • místopředseda: pomáhá předsedovi s vedením schůzky a přípravou programu
  • mluvčí: prezentuje ŽP navenek, přispívá do školního časopisu, do Blatenských listů a má na starosti prezentaci ŽP na www stránkách
  • rychlá spojka: má na starosti rychlý přenos informací mezi členy ŽP a koordinátorkami
  • koordinátorky: připravují program schůzky, rozvíjí u členů ŽP potřebné dovednosti, tak aby ŽP fungoval co nejlépe

Hlavní činnosti ŽP

Naší hlavní činností je příprava a organizace projektů, charitativních sbírek, dále tvorba, tisk a distribuce školního časopisu. Snažíme se zlepšit vztahy mezi učiteli a žáky a diskutujeme o dění ve škole. Věnujeme pozornost námětům z řad našich spolužáků. Ti je mohou vznést přímo v parlamentu nebo prostřednictvím svých zástupců - členů ŽP. Spolupracujeme s Městem Blatná, CKVB a dalšími institucemi. Nabízíme spolupráci a sdílení zkušeností dalším školám, které mají nebo chtějí založit ŽP.

Oblasti, do kterých ŽP nezasahuje

Nerozhodujeme o plánu učiva, školním řádu ani o hodnocení žáků.

Finance ŽP

Rozpočet ŽP je spolufinancován SRPDŠ a prodejem školního časopisu.

Jak může člen ŽP odstoupit ze své funkce
O odstoupení žáka rozhoduje celý parlament. Pokud člen o odstoupení požádá, musí uvést vážný důvod. Každý odstupující si za sebe musí najít náhradu.

Při práci v ŽP se řídíme těmito pravidly:

• Jsme součástí jednoho týmu
  • Nebojíme se vyjádřit svůj vlastní názor
  • Respektujeme i názory svých mladších spolužáků
  • Neskáčeme jiným do řeči, počkáme na diskuzi
  • Respektujeme názory jiných
  • Snažíme se o lepší atmosféru ve škole

Žákovský parlament