BEZPEČNÝ INTERNET - RADY PRO DĚTI I RODIČE

čísloNedávej nikomu adresu ani telefon. Nevíš, kdo se  skrývá
    za monitorem na druhé straně.

číslo  Neposílej nikomu, koho neznáš, svou fotografii a už  vůbec ne
   intimní. Svou intimní fotku neposílej ani kamarádovi nebo
          kamarádce - nikdy nevíš, co s ní může někdy udělat.

číslo   Udržuj hesla (k e-mailu i jiné) v tajnosti, nesděluj je  ani
   blízkému kamarádovi.

číslo   Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární  maily
   a vzkazy. Ignoruj je.

číslo   Nedomlouvej si schůzku přes internet, aniž bys o tom řekl
   někomu jinému.

číslo   Pokud narazíš na obrázek, video nebo e-mail, který tě šokuje,
   opusť webovou stránku.

číslo   Svěř se dospělému, pokud tě stránky nebo něčí vzkazy
   uvedou do rozpaků, nebo tě dokonce vyděsí.

číslo   Nedej šanci virům. Neotevírej přílohu zprávy, která přišla
   z neznámé adresy.

číslo   Nevěř každé informaci, kterou na internetu získáš.

číslo Když se s někým nechceš bavit, nebav se.

DOPORUČENÍ PRO RODIČE

• Umístěte počítač do místnosti používané celou rodinou
    Tímto způsobem se stane mluvení o internetu a udržování přehledu o jeho používání přirozenou součástí každodenního života. Když je počítač umístěn ve společné místnosti, může být diskuse o problémech snazší. Můžete také používat internet společně.

• Mluvte o internetu
    Projevte zájem o to, co vaše dítě a jeho přátelé dělají - na internetu i mimo něj. Mluvte o skvělých a zajímavých věcech, k nimž lze internet využít, ale také o potížích, kterým může čelit. Mluvte s dětmi o tom, co by měly dělat, kdykoli se při používání internetu nebudou cítit dobře.

• Naučte se lépe pracovat s počítačem
    Pokud sami používáte internet, je snazší určit, co je pro vaše děti dobré. Můžete jim lépe pomoci při hledání užitečného materiálu na internetu.

• Používejte internet společně
    Najděte stránky, které jsou vhodné pro děti, nebo se naučte, jak najít užitečné informace - naplánujte společně dovolenou, navštivte stránky zaměřené na vzdělání nebo najděte informace o koníčcích a zájmech dětí. Při společném procházení internetu můžete dítěti pomoci posoudit hodnotu nalezených informací. Oblíbené stránky můžete uložit jako záložky, abyste je mohli znovu otevřít jediným klepnutím.

• Vytvořte s dětmi dohodu o tom, jak a kdy budou internet používat
    Může být užitečné dohodnout se na době a určitých webech, které mohou děti na internetu navštěvovat. Toto je nutné s dětmi prodiskutovat a uzavřít s nimi společnou dohodu.

Co byste měli dělat, když dítě narazí na internetu na nepříjemný nebo nevhodný materiál?

• Promluvte si s dítětem o tom, jak je možné se do budoucna podobným situacím vyhnout, i o používání vyhledávacích nástrojů bezpečných pro děti a odstraňování e-mailů od lidí, které neznají.

• Reagujte přiměřeně, aby dítě nemělo zábrany s vámi o podobných případech mluvit i v budoucnosti.

• Zdůrazněte dítěti, že to není jeho chyba.

ZDROJ:www.bezpecnyinternet.cz

V PŘÍPADĚ PROBLÉMŮ SE NEBOJTE ORÁTIT NA ODBORNÍKY.

UŽITEČNÉ ODKAZY:

www.seznamsebezpecne.cz